Różnica miedzy ŚWIADECTWO CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKU a AUDYT ENERGETYCZNY

Różnica miedzy ŚWIADECTWO CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ BUDYNKU a AUDYT ENERGETYCZNY

Audyt energetyczny nad wyraz często mylone jest z świadectwami charakterystyki energetycznej budynku. Obydwa zagadnienia z pozoru wyglądają podobnie, jednak traktują o zupełnie innych aspektach i elementach związanych ze zużyciem energii w obiektach budowlanych.

W artykule podamy charakterystyki zarówno audytu energetycznego, jak i świadectwa charakterystyki energetycznej. Napiszemy również o podstawowych różnicach i zestawimy ze sobą obydwa pojęcia.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku – czym jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (w skrócie certyfikat energetyczny) określa estymowane zapotrzebowanie na energię końcową Ek i energię pierwotną Ep obiektu budowlanego, a także określa, czy podane wartości zgodne są z normami.

Poza tym w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku znajdą się zapisy określające proponowane działania mające na celu poprawienie efektywności zarządzania energetyką obiektu budowlanego (czyli poprawę jego charakterystyki energetycznej).

Podstawową różnicą w porównaniu do audytu energetycznego jest fakt, że certyfikat energetyczny nie jest wymagany dla wszystkich obiektów budowlanych. Kiedy zatem należy przedstawić ten dokument?

Świadectwo charakterystyki energetycznej należy wykonać, gdy:

  • istniejący obiekt budowlany (lokal, mieszkanie, budynek) jest przeznaczony do wynajmu lub sprzedaży;
  • obiekt budowlany jest oddawany do użytku;
  • mamy do czynienia z obiektem użyteczności publicznej (powyżej 1 km2 użytkowej powierzchni);
  • zmieniona została charakterystyka cieplna modernizowanego obiektu budowlanego.

Audyt energetyczny – czym jest?

Audyt energetyczny jest szczegółowym badaniem (ekspertyzą) obiektu budowlanego, którego podstawowym celem jest poprawa charakterystyki energetycznej budynku. Oznacza to, że przeprowadzanie audytu energetycznego ma na celu redukcję kosztów związanych z energią wykorzystywaną na ogrzewanie i chłodzenie obiektu.

Co więcej, audyt energetyczny zawiera w sobie zapisy świadectwa charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego. Jest to pojęcie o wiele szersze i bardziej szczegółowe. W skład audytu zaliczamy kosztorysy, wyliczenia okresu, w którym nastąpi zwrot poniesionych kosztów związanych z modernizacją obiektu. Przeprowadzenie audytu energetycznego jest obowiązkowe.

Wykonanie audytu energetycznego umożliwia redukcję kosztów związanych z ocieplaniem i ochładzaniem budynku, a tym samym staje się świetnym źródłem wiedzy o oszczędnościach z tym związanych. Poza tym rozpatrywany jest również w ujęciu ekologicznym i dodatnim wpływie na środowisko. Dodatkowo wykonanie audytu energetycznego jest konieczne do uzyskania dotacji na termomodernizacje budynków. Jest to warunek konieczny do złożenia niezbędnych wniosków do uzyskania dotacji.

Audyt energetyczny a certyfikat energetyczny – podstawy prawne

Podstawy prawne audytu energetycznego

  • Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1121 z póź. zm.)
  • UWAGA: 17 października 2008 r. sejm przyjął ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego U. 2008 nr 33 poz. 195
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie weryfikacji audytu energetycznego Dz.U. 2008 nr 33 poz. 196

Podstawy prawne świadectwa charakterystyki energetycznej

  • Ustawa Prawo budowlane Dz.U. 2007 Nr 191 poz. 1373 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie przeprowadzania szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową.
  • U. 2008 Nr 17 poz.104
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej U. Nr 201, poz. 1240