Białe certyfikaty – Świadectwa efektywności Energetycznej

Tzw. Białe Certyfikaty czyli świadectwa efektywności energetycznej wynikają z wykonania przed rozpoczęciem inwestycji Audytu Efektywności Energetycznej, który w rezultacie otwiera drogę do pozyskania dodatkowych funduszy.

Czym jest Audyt Efektywności Energetycznej?

Audyt Efektywności Energetycznej to opracowanie mające na celu opisać możliwe do uzyskania oszczędności energii dla w przedsiębiorstwie. Jest to audyt nieobowiązkowy, zazwyczaj wykonywany, gdy dane przedsiębiorstwo planuje przeprowadzić modernizację w swoim systemie elektroenergetycznym.

Jak wygląda przeprowadzenie Audytu Efektywności Energetycznej?

Audyt Efektywności Energetycznej musi być zostać przygotowany przed rozpoczęciem planowanej inwestycji, zazwyczaj przed podpisaniem umowy. Tylko wtedy audyt i wniosek o wydanie białych certyfikatów może być złożony do Urzędu Regulacji Energetyki. Sposób przeprowadzenia Audytu Efektywności Energetycznej definiuje Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 5 października 2017 roku.

Audyt powinien zawierać:

    • inwentaryzację techniczną obiektu, urządzenia lub instalacji przed rozpoczęciem modernizacji
    • wyniki pomiarów parametrów pracy oraz ocenę stanu technicznego
    • oszacowanie zużycia energii z wykorzystaniem metod analitycznych i z uwzględnieniem danych znamionowych lub katalogowych oraz czynników wpływających na zużycie energii
    • wskazanie przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej, wyniki obliczeń zużycia energii po modernizacji, w szczególności średnioroczna oszczędność energii
    • analizę wariantową wyboru najkorzystniejszego rozwiązania

Czym są białe certyfikaty?

Jest to dokument zaświadczający, że w ramach przeprowadzonej modernizacji został osiągnięty pewien minimalny poziom redukcji rocznego zużycia energii.

Po otrzymaniu certyfikatu staje się on towarem handlowym (nabywa charakteru prawa majątkowego), którym następnie można spieniężyć na Towarowej Giełdzie Energii. Dla inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej, uzyskane białe certyfikaty mogą być warte od 20 do 50% nakładów finansowych. Ilość wydanych białych certyfikatów zależy od uzyskanej średniorocznej oszczędności energii, gdzie 1 toe (11,63 MWh) = 1 biały certyfikat.

Sam sposób poprawnego przygotowania wniosku o wydanie świadectw jest złożony (wymaga czasu, zaangażowania i zrozumienia istniejących procedur). Dlatego proponujemy szeroką pomoc w zakresie identyfikacji przedsięwzięć, które pozwolą ubiegać się o białe certyfikaty, zarówno w zakresie wykonania niezbędnych audytów efektywności energetycznej jak i złożenia kompletnych wniosków o dofinansowanie.

Przykładowe przedsięwzięcia umożliwiające otrzymanie białych certyfikatów

  • izolacja instalacji ciepłowniczych
  • wymiana oświetlenia na energooszczędne
  • remont budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi
  • wymiana starych kotłów węglowych na nowoczesne gazowe
  • zastosowanie odzysku ciepła
  • ograniczenie strat związanych z poborem mocy biernej, transformacją energii