Raportowanie ESG

W ostatnich latach raportowanie ESG stało się niezwykle ważnym elementem strategii biznesowych w Polsce. ESG od angielskich słów environmental, social, corporate governance oznacza środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny. Raportowanie ESG jest to specyficzny rodzaj raportowania niefinansowego, które umożliwia firmom podsumowanie swojej działalności z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju w tych obszarach. Częściej niż kiedykolwiek przedsiębiorstwa muszą teraz brać pod uwagę wpływ swoich działań na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie wewnętrzne, aby zyskać zaufanie klientów, inwestorów i społeczeństwa jako całości. 

Najważniejsze informacje – w skrócie

Raport ESG jest sprawozdanie niefinansowe obejmujące 

  • wpływ na środowisko, (E – Environment)
  • społeczną odpowiedzialność (S – Social)
  • ład korporacyjny (G – Governance)

Obecnie w UE obowiązkiem raportowania niefinansowego są objęte duże jednostki zainteresowania publicznego, zmieni się to z początkiem obowiązywania Dyrektywy CSRD, która obejmie tym obowiązkiem:

Termin wdrożenia

Pierwszy rok raportu

Duże spółki interesu publicznego, objęte już dyrektywą NFRD i zatrudniające powyżej 500 pracowników

od 1 stycznia 2024 r.

2025 r.

Duże przedsiębiorstwa, które nie podlegają dyrektywie NFRD i zatrudniające ponad 250 pracowników i/lub mające 40 mln € obrotów i/lub 20 mln € całkowitych aktywów

od 1 stycznia 2025 r.

2026 r.

MŚP, a także inne przedsiębiorstwa notowane na giełdzie

od 1 stycznia 2026 r.

2027 r.

 

Jakie korzyści daje raportowanie niefinansowe?

ESG to złożone pojęcie, które obejmuje trzy obszary: środowisko, społeczeństwo i zarządzanie. Każdy z tych obszarów ma swoje specyficzne wymagania, ale łączą się w jednym celu – tworzeniu trwałych i zrównoważonych biznesów. Firmy, które raportują o swoich działaniach w obszarach ESG, dają inwestorom i klientom jasny obraz swojego podejścia do tych zagadnień, a także umożliwiają porównywanie się z innymi przedsiębiorstwami. W Polsce coraz więcej firm widzi korzyści płynące z raportowania ESG. Raportowanie to pozwala na zwiększenie zaangażowania inwestorów, a także pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Pozytywny wizerunek związany z działaniami proekologicznymi czy społecznymi to bardzo istotny element dla wielu klientów, którzy są coraz bardziej świadomi swojego wpływu na środowisko i społeczeństwo.

Jak wygląda raportowanie ESG w polskich przedsiębiorstwach?

Polska jest jednym z krajów, w którym coraz częściej przedsiębiorstwa starają się wprowadzać zmiany związane z ochroną środowiska. W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm wprowadziło innowacyjne rozwiązania w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jednym z przykładów jest wprowadzenie programów ograniczających emisję gazów cieplarnianych lub zwiększających efektywność energetyczną w firmach przemysłowych.

Zgodnie z przepisami prawnymi:

Raportowanie niefinansowe funkcjonuje obecnie w Unii Europejskiej jako obowiązkowe jedynie dla wybranych przedsiębiorstw takich jak banki, ubezpieczalnie czy fundusze inwestycyjne. Jednak zgodnie z Dyrektywą CSRD w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, przyjętą w grudniu 2022 roku, zakres podmiotowy i przedmiotowy obowiązków przedsiębiorstw zostanie istotnie zmieniony.

Od 1 stycznia 2024 roku – raportowanie w 2025 roku –  będzie dotyczyło głównie spółek notowanych na giełdzie zatrudniających powyżej 250 pracowników oraz spełniających jeden z dwóch warunków finansowych: suma bilansowa wynosząca 20 mln euro lub przychody ze sprzedaży netto na poziomie 40 mln euro.

W 2026 roku obowiązek raportowania spocznie również na pozostałych dużych przedsiębiorcach, a już od 2027 roku będzie dotyczyło najszerszego zakresu podmiotów wraz z małymi i średnimi przedsiębiorstwami notowanymi na giełdzie. 

Jak się przygotować na raportowanie ESG?

Obowiązków związanych z przygotowaniem firmy oraz sporządzeniem raportu niefinansowego ESG jest dużo, dlatego aby uniknąć niepotrzebnych błędów niezbędne jest podjęcie działań w przedsiębiorstwie z wyprzedzeniem. Przygotowanie do raportowania ESG powinno objąć przede wszystkim:

  • przeszkolenie kadry pracowniczej i zarządzającej z tematyki ESG i zrównoważonego rozwoju, które pozwoli pojąć istotę tego typu raportowania, 
  • zbadanie istotności zgodnie z wytycznymi standardów ESRS, które umożliwi dopasowanie strategii raportowania,
  • opracowanie strategii ESG dopasowanej do swojej firmy, bazującej na określeniu konkretnych celów,
  • zbieranie niefinansowych danych niezbędnych do sporządzenia raportu ESG,
  • wdrażanie opracowanej strategii ESG i przygotowanie raportu.

Nie można również pominąć kwestii aktualizacji strategii i stałego monitorowania czynników mających wpływ na wyniki raportowania niefinansowego ESG, dostosowując się jako przedsiębiorstwo do zmieniających się trendów i zaleceń w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zakres oferty

Oferujemy kompleksowe przygotowanie przedsiębiorstw do raportowania ESG, wsparcia przy tworzeniu raportów, przeprowadzania analiz środowiskowych w tym obliczeń śladu węglowego.

Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio na adres e-mail lub skorzystania z formularza kontaktowego poniżej.